História CVČ Profil CVČ

O našom CVČ

Profil CVČ

Centrum voľného času v Sobranciach  je výchovno-vzdelávacie zariadenie pre deti, mládež, rodičov a iných občanov mesta Sobrance a okolia. CVČ bolo zriadené Okresným úradom v Sobranciach - dňa 1.marca 1998 ako školské zariadenie s celoročnou prevádzkou. Od 1.júla 2002 prešla zriaďovateľská pôsobnosť na Mesto Sobrance. Svojou činnosťou sa výrazne podieľa na výchove a vzdelávaní vo voľnom čase a na usmerňovaní rozvoja záujmov detí, mládeže a dospelých.

► Ponúka výchovno-vzdelávaciu činnosť zameranú na mimoškolské voľnočasové aktivity, neformálne vzdelávanie, pestrú záujmovú činnosť počas celého roka – vrátane školských prázdnin.

►  Záujmovú činnosť v CVČ navštevujú deti v predškolskom a školskom veku, mládež a dospelí do 30 rokov. Do činnosti CVČ sa aktívne zapájajú aj mamičky s deťmi mladšími ako 3 roky ako aj dospelí bez vymedzenia veku zo Sobraniec a jeho okolia.

► Z poverenia Regionálneho úradu školskej správy v Košiciach, organizuje a zabezpečuje okresné kolá predmetových olympiád, športových a ostatných súťaží vyhlasovaných MŠVVaŠ SR.

►  Úzko spolupracuje s Mestom Sobrance pri organizovaní a zabezpečovaní kultúrnych podujatí  a iných aktivít organizovaných mestom.

CVČ ponúka možnosti deťom a mladým ľuďom, aby svoj voľný čas trávili zmysluplne, aby sa rozvíjali, nadobúdali nové skúsenosti a zručnosti, aby sa stali úspešnými. Mnohým mladým ľuďom možno práve zapojenie sa do činnosti v CVČ ukázalo cestu k povolaniu, k záujmom, k vlastnej sebarealizácii.

FORMY VÝCHOVY A VZDELÁVANIA

CVČ v Sobranciach zabezpečuje činnosť rôznymi formami záujmovej činnosti, venuje sa práci so všetkými vekovými kategóriami (deti predškolského a školského veku, mládež, dospelá populácia, rodičia a deti, neorganizovaná mládež a ďalší). Poskytuje služby všetkým občanom mesta a okolitých obcí. Záujmové vzdelávanie uskutočňuje týmito formami:

• pravidelná záujmová činnosť v záujmových útvaroch /krúžky, kluby, súbory, kurzy/
  • príležitostná záujmová činnosť /jednorazové alebo pravidelne sa opakujúce podujatia, súťaže, alebo exkurzie, olympiády, prehliadky, výstavy, výlety...,/
  • prázdninová činnosť  /tábory, odborné sústredenia/
  • individuálna práca s talentovanými a postihnutými deťmi a mládežou, s deťmi a mládežou zo sociálne znevýhodneného prostredia
  • spontánna činnosť  / priebežná ponuka rekreačného , relaxačného i osobného záujmu detí a mládeže/
  • metodická, informačná, koordinačná činnosť v oblasti voľnočasových aktivít